لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد: افزایش آگاهی نسبت به پیشامدهای احتمالی لیزر

لیزر موهای زائد روشی اسان و کارساز برای از بین بردن موهای ناخواسته به صورت دائمی است.در این روش پرتوی متمرکز نور به فولیکول (سلول های تولیدکننده مو در ریشه‌ی مو) تابانده می‌شود و بدون این‌که اسیبی به پوست اطراف وارد کند مانع رشد مو می‌گردد.

آیا لیزر موهای زائد روشی بی‌خطر است؟

کلا لیزر موهای زائد وقتی توسط پزشکان متخصص واجد شرایط و مجرب انجام شود روشی بی‌خطر و مطمئن می‌باشد.اگرچه خطراتی در ارتباط با لیزر موهای زائد وجود دارد و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.انواع مختلفی از عوارض لیزر که ممکن است شما با ان درگیر شوید وجود دارد.

فواید لیزر موهای زائد


 • لیزر به طور انتخابی موهای مشکی را هدف قرار می‌دهد که اسیبی به پوست اطراف نمی‌زند.(به همین علت لیزر موهای زائد روی موهای مشکی بهتر عمل می‌کند.اگر موهایتان روشن است روش‌های دیگری از دفع موهای زائد را به شما پیشنهاد می‌کنیم مانند الکترولیز)
 • هرضربه‌ی لیزر فقط کسری از ثانیه طول می‌کشد و چندین مو را به یک‌باره از بین می‌برد.لیزر تقریبا یک اینچ در هر ثانیه به محل مورد نظر ضربه می‌زند.این مورد باعث می‌شود لیزر موهای زائد درمانی تقریبا سریع محسوب شود.
 • نود درصد از کسانی که لیزر انجام داده اند بعد از این دوره به صورت دائمی موهای زائدشان از بین رفته است.

تعداد جلسات مورد‌ نیاز برای نتیجه کامل لیزر موهای زائد از فردی به فرد دیگری متفاوت است.تعداد جلسات بستگی به مو‌ی فرد،پوست او و محل مورد نظر دارد. میانگین تعداد جلسات شش جلسه است که تقریبا فاصله هر جلسه شش تا هشت هفته می‌باشد.

عوارض جانبی و خطرات لیزر موهای زائد


خطرات لیزر موهای زائد

کلا لیزر موهای زائد وقتی توسط پزشکان متخصص واجد شرایط و مجرب انجام ‌شود روشی بی‌خطر و مطمئن می‌باشد.اگرچه خطراتی در ارتباط با لیزر موهای زائد وجود دارد و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. انواع مختلفی از عوارض که ممکن است شما با ان درگیر شوید وجود دارد.هریک از عوارض جانبی باید به پزشکتان گزارش شود.

عوارض جانبی رایج لیزر موهای زائد

امری عادی است که شما بعد از انجام لیزر با یک سری ازعوارض جانبی درگیر شوید.

 • التهاب در اطراف دهانه فولیکولی که لیزر شده تقریبا به مدت سه روز
 • درد، مور مور شدن یا بی‌حسی
 •  خارش محل لیزر شده
 • قرمزی محل لیزر شده تقریبا به مدت سه روز

قرمزی محل لیزر شده بسیار شایع است و اکثر افرادی که لیزر انجام داده اند این قرمزی را تجربه کرده اند.تماس با لیزر باعث ایجاد زخم در میانپوست می‌شود در نتیجه لایه هایی بالای این منطقه ایجاد می‌شود که باعث قرمزی می‌شوند. این عارضه با خنک کردن محل پس از لیزر کاهش میابد.

عوارض جانبی موقت لیزر موهای زائد

عوارض جانبی موقت ممکن است ظاهر شوند و پس از مدت کوتاهی از بین بروند.زمان‌ از بین رفتن این عوارض  از روزها تا هفته‌ها و حتی اکثرا ماهها  متغیر است.شما ممکن است عوارض جانبی مانند موارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زیر را تجربه کنید:

 • قرمز شدن محل بعد از لیزر
 • خارش محل لیزر شده
 • تاول زدن روی پوست محل لیزر شده.علت این عارضه استفاده از لیزر با فرکانسی بالاتر از فرکانس مناسب برای نوع پوست شماست.دستگاه های خنک‌کننده مدرن خطر این عارضه را کاهش داده اند.
 • هیپوپیگمنتیشن یا از دست دادن رنگدانه:این عارضه بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که چندین جلسه لیزر داشته اند و پوست‌های تیره‌تری دارند.در اکثر موارد این عارضه موقتی می‌باشد.

عوارض جانبی مهم لیزر موهای زائد

عوارض جانبی مهم‌تری وجود دارد که ممکن است شما با ان درگیر شوید.این عوارض پیامدهای بیشتری نسبت به عوارض رایج و موقت دارند و ممکن است این عوارض اگر به صورت صحیحی درمان نشوند باعث ایجاد مشکلات جدی شوند.این عوارض شامل موارد زیر می‌باشند:

زخم

از ان‌‌جایی که زخم‌ها ممکن است ناخوشایند باشند از گذشته نیز یکی از بدترین عوارض جانبی لیزر بوده اند. علت اصلی ایجاد زخم لیزر می‌باشد.همچنین عفونت بعد از لیزر ممکن است باعث ایجاد بافت زخم شود.سیستم‌های پالسی لیزر می‌توانند خطر ابتلا به زخم را بعد از لیزر به حداقل برسانند.

هایپرپیگمنتیشن یا افزایش رنگدانه

این عارضه،همان سیاه شدن پوست است که علت ان افزایش تولید و رسوب رنگدانه در پوست می‌باشد.اگر شما پوست تیره دارید یا برنزه کرده باشید به احتمال بیشتری دچار این عارضه می‌شوید.به طور کلی عوارض موقت هستند و با استفاده از سفیدکننده قابل درمان هستند.

سوختگی

سوختگی محل لیزر شده عارضه‌ای جدی می‌باشد اما خوشبختانه بسیار نادر است.این عارضه را می‌توان با پوشاندن مناسب زخم و مراقبت بعد از لیرز درمان کرد.

اسیب‌های چشمی به علت استفاده از لیزر

اسیب‌های چشمی ممکن است به علت استفاده از لیزر ایجاد شوند.ایمنی چشم هنگام انجام هر نوع لیزری ضروری است.عینک‌های مناسب برای طول موج لیزر از هر صدمه چشمی ناشی از تماس با لیزر به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم جلوگیری می‌کنند.

عفونت زخم

این عارضه فقط زمانی اتفاق می‌افتد که روپوست یا اپیدرم اسیب ببیند.باکتری،ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌توانند علت تمام این عفونت‌ها باشند.کرم‌های انتی بیوتیک و ضد ویروس باید بعد از جلسه لیزر به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت استفاده شوند.

عوارض جانبی نادر لیزر موهای زائد

ممکن است شما درگیر بعضی از عوارض جانبی نادر شوید.این عوارض بسیار غیر معمول هستند اما باید در نظر گرفته شوند.این عوارض شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کبود شدن محل لیزر شده
 • عفونت
 • لکه‌های قرمز روی پوست
 • دلمه

پورپورا یا لکه‌های قرمز روی پوست،خون‌ریزی پوست است که به صورت لکه‌های قرمز یا بنفش روی پوست ظاهر می‌شوند.این عارضه ناشی از اسیب به دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌باشد.این عارضه موقتی است و حدود سه تا پنج روز طول می‌کشد.اگر این لکه‌ها را مشاهده کردید به پزشک خود گزارش دهید.

دلمه ممکن است به علت نوع خاصی از لیزر رخ دهد.دلمه معمولا با لیزر کردن متوالی یک ناحیه ایجاد می‌شود.این عارضه را می‌توان با مراقبت‌های بعد از لیزر درمان کرد و اگر از لیزر الکساندریت یا  لیزر با پالس طولانی روبی استفاده شده است مراقبت‌های بعد از درمان توصیه میشود.

لیزر موهای زائد چه عوارضی بر روی پوست می‌گذارد؟


قرمزی(اریتما) و التهاب فولیکول مو(ادم فولیکولی) از عوارض اصلی لیزر هستند. هر‌دوی این عوارض، موقتی هستند و باگذشت دوره‌ی لیزر از بین می‌روند. در جلسات اول لیزر، ممکن است موی زائد صورت خیلی ضخیم و زبر باشد که مناسب برای لیزر است.علت این امر فراوانی ملانین(رنگدانه قهوه ای) موجود در ناحیه موی لیزر شده است.لیزر برای جذب به ملانین طراحی شده است بنابراین هرچه ملانین بیشتری داخل مو وجود داشته باشد ان محل هدف بهتری برای لیزر خواهد بود.در اوایل درمان،گرمای لیزر به سرعت جذب می‌شود در حالی‌که این جذب سریع بی‌خطر است و تاثیر موقتی روی پوست می‌گذارد.

پس از لیزر موهای زائد صورت، قرمزی تا چه مدت باقی می‌ماند؟


قرمزی معمولا در طول سه تا چهار ساعت از بین می‌رود.اما بسته به عوامل خاص(این‌که چقدر پوست شما حساس است و یا چقدر موهایتان ضخیم است) ممکن است برای مدت طولانی تری ادامه یابد. قرمزی با گذشت دوره درمانی لیزر از بین می‌رود زیرا وقتی مو نازک‌تر می‌شود گرمای کمتری را جذب می‌کند و در نتیجه تاثیر کمتری بر پوست شما می‌گذارد. بعد از لیزر پوست داغ می‌شود و دهانه‌ی فولیکول‌ها باز می‌ماند و بسیار حساس به باکتری و عوامل ایجاد حساسیت می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که برای جلوگیری از حساسیت پوستی،مراقبت‌های بعد از لیزر به صورت صحیحی انجام گیرد.لیزر موهای زائد روشی بی‌خطر و موثر برای کاهش موهای صورت می‌باشد.اگر از سروکله زدن با موهای زائد صورت خسته شده اید و به دنبال راه‌حلی بلند مدت هستید همین امروز با ما تماس بگیرید.تیم تخصصی ما از متخصصان لیزر موهای زائد تشکیل شده که برای پاسخگویی به هر سوالی در خدمت شما هستند.

جلوگیری از مشکلات لیزر موهای زائد


لیزر موهای زائد یک فرایند سه مرحله ای می‌باشد.این فرایند با تمیز کردن محل مورد نظر برای لیزر و سپس شیو یا اصلاح کردن ان شروع می‌شود.بعد از انکه محل مورد نظر تمیز و شیو شد در برابر لیزر قرار می‌گیرد.تمیز کردن محل مهم است زیرا احتمال عفونت را کاهش می‌دهد.اگر به مرکز درمان لیزر و به پزشکان متخصص مراجعه کنید بهترین تجربه ممکن را خواهید داشت.از رفتن به مکان‌هایی که افراد غیرقابل اعتماد وکلاهبردار مشغول به کار هستند اجتناب کنید زیرا عدم مراجعه به متخصصین احتمال ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

 همچنین شما باید از این واقعیت مطلع باشید که با یک جلسه لیزر نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید.شما باید این دوره را ادامه دهید و برای اینکه این دوره موثر باشد چهار تا هشت جلسه لیزر انجام دهید.شما باید همیشه جلسات لیزر را با فاصله تقریبا شش هفته زمان بندی کنید تا از اسیب به پوستتان جلوگیری کنید. همچنین این زمان‌ بندی اثر لیزر را بهبود می‌بخشد زیرا در هر جلسه موها رشد کرده اند.درحالیکه لیزر موهای زائد عوارض جانبی مشخصی دارد و بعضی از این عوارض رایج‌تر هستند اما اگاهی از این عوارض اولین قدم برای جلوگیری از ابتلا به انهاست.با دکتر خود صحبت کنید و مطمئن شوید که شما یک کاندید قابل قبول برای انجام لیزر موهای زائد هستید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

Begin typing your search above and press enter to search. Press ESC to cancel.